7 Eylül 2009 Pazartesi

Blackbud

Tanım: Hakan Tamar’ın insanlara dinlemesi için inatla ve ısrarla önerdiği grup.

Her ne kadar Hakan Tamar sayesinde öğrenmemiş olmasam da (Üzülmelisin Hakan), karşınızda son yüzyılların en güzel indie gruplarından bir tanesi durmaktadır. Grubumuz İngiliz olmakla beraber, 3 kişi olarak takılmaktadırlar. Müziklerini dinlediğiniz zaman, “ben bu melodileri bir yerde duymuştum lan” ya da “bu kimin şarkısıydı, dur sen deme ben diyeceğim” derken bulacaksınız kendinizi. En azından ben bu tepkileri gösterirken buldum kendimi. Grubun en büyük özelliği de bu, saygı duyduğumuz müzisyenlerin bol bol etkisinde bulunmaları. Ancak bu durum kötü bir hadise değil; Blackbud bunu size o kadar güzel harmanlayarak sunuyor ki size eleştirmekten çok, müziğin güzel düşlerine kendinizi bırakmanıza sebep oluyor. En azından ben kendimde öyle hissettim.

Her neyse, Blackbud’ta bulunan etkilişimlere bakacak olursak öncelikle ciddi bir Radiohead etkisi görmek mümkündür. Bu etkiler daha çok Ok Computer dönemlerine denk gelir.Özellikle gitar soundu, Ok Computer albümünden fırlamış gibi durmakta.
Solistin sesi de bazı şarkılarda ciddi bir şekilde Thom Yorke andırmakla beraber, bazı şarkılarda Jeff Buckley olarak karşımıza çıkmaktadır. ( Buradan soliste seslenmek istiyorum. Kalıbının adamı ol, delikanlı ol. Başkasına benzeme, adam ol adam desinler...)

Yukarıda birazcık neleri andırdıklarından dem vurduk. Ancak Blackbud neleri andırdıklarından çok fazlasına sahip olan bir grup. İlk başta Blackbud’a tam olarak indie grubu demememiz gerek çünkü gerek soundları olsun gerekse biçimsel yapıları olsun yeterince progresif bir yapı içerisinde. Hatta bazen “alternatif rock mı yapıyolar lan?” Derken buldum kendimi. Gitarın sesini yüksek tutmaktan asla çekinmiyolar. Şarkılar içerisinde geçişler yeterince radikal ve progresif.

Şimdilik uykum geldi. Ancak Hakan’ın da dediği gibi dinlemelisiniz bu güzide grubu.. Değil mi Hakan? Bu arada Hakan, yukarıda üzülmelisin dedim, şaka yaptım sana..Üzülmemelisin Hakan , gün bayram günü Hakan..

Öptüm. Kib. By by.

2 yorum:

  1. Şu son zamanda el atılan gruplardan bir adım öne çıkanlardan Blackbud... Aradan sivrilen, blogda yer bulmaya hak kazanır aga. :)

    YanıtlaSil
  2. yüzyılın indie grubu..allahıma gurban..

    YanıtlaSil