28 Ocak 2014 Salı

Felix da Housecat, Red Bull Music Academy Night kapsamında Babylon'da sahne alıyor!

İnsan hayatının belli dönemlerine damga vuran albümler vardır; benim için Felix da Housecat'in 'Kittenz and Thee Glitz'i bu albümlerden biri. Beni electroclash janrıyla tanıştırmasının yanı sıra daha sonraları Ladytron, Peaches, Fischerspooner ve Legowelt gibi isimlere dinlemeye yönelten bu albüm 2001'de yayımlanmış ve A.B.D.'nin yanı sıra Avrupa'da da büyük ilgi görmüştü.

Türkiye'de ise bu albümün dans müziği sever kitlelerce keşfedilmesi birkaç seneyi buldu. Zira o zamanlar Spotify yok, çevrimiçi albüm satın almak bugünkü kadar kolay değil... Yeri geldi mi, halen CD'lerin, vinyl'lerin peşinde koşulduğu bir dönemden bahsediyorum (üzerinden ne kadar uzun zaman geçmiş gibi değil mi? Halbuki on sene öncesi gibi kısa bir geçmişten bahsediyoruz.)

Haliyle Felix'in bu albümünü house müziğin takipçileri erken keşfetmiş olabilir; fakat electroclash'le yeni yeni tanışmaya başlayanların birkaç sene beklemesi gerekti (Özellikle 'Silver Shower Screen Scene' single'ının 'Kiss Kiss Bang Bang' filminde kullanmasının da albümün popülerleşmesinde bir hayli etkili olduğunu düşünüyorum.)

Prodüktörün kariyeri ise aslında 1990'lu yılların ortalarına uzanıyor. 'Gitar çalamadığı için' elektronik müziğe asılan ve 90'lı yılların Robin S., Ultra Nate gibi isimlerinden de hatırlayabileceğimiz NY house sound'unu ruhunda taşıyan kayıtlara imza atan Felix'in mainstream bir isim haline gelmesinde 'Kittenz' albümü ve o dönemde yükselişe geçen electroclash akımı önemli rol oynuyor.

Sonraki yıllarda ise prodüktörün dinleyeni şaşırtmamakla birlikte hayal kırıklığına da uğratmayan yeni albümleriyle tanıştık, kısa sürede sevdik. Bu albümlerden 2009 tarihli 'He Was King', prodüktörün günün sound'unu kendi tarzıyla kolayca harmanlayabildiğinin en güzel örneğiydi.

Fakat asıl sürprizler prodüktörün hiçbir albümünde yer almayan kısaçalarlardı. 'Like Somethin' 4 Porno!' gerek remixleriyle, gerek orijinal versiyonuyla olsun, son yılların en başarılı dans parçalarından biri olarak öne çıktı. 2013 tarihli 'Sinner Winner' ve 'I Just Wanna Be A Lesbian' EP'leri ise Felix'in görkemli synth layer'larına ihtiyaç duymadan, daha minimal altyapılarla da parlayabildiğinin en güncel örnekleriydi. 

Sözün özü 1 Şubat gecesi Babylon'da parti var! Felix da Housecat sevenlerin mest olacağı kesin; henüz keşfetmemiş olanların ise çok eğlenceli bir gece geçireceklerini şimdiden tahmin etmek zor değil.


01 Şubat 2014 22:00

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder