5 Ocak 2012 Perşembe

Blackbud: Beyler dağılalım!

Blackbud bize seslenmiş geçen günlerde ve demiş ki;

"Hello and happy new year patrons of Blackbud. After a long period of radio silence its about time we got you up-to-date.

Needles to say the band has been a huge part of our existence for over 7 years (!!!) but since the end of our tour in June 2009 we've found ourselves concentrating on separate musical projects.
We've decided that although we don't feel the band is over, some time off to concentrate on new things is certainly called for. Despite that we still have some guitar amps and an irrepressible love for west country pubs so who knows, maybe sometime in the not so close future we'll get back to what we do be best..... 'Yellow bellied blues rock showboating' Venue Magazine 2005
Most importantly a big thankyou to everyone whose helped us with the immense job of running this band over the years (you know who you are).

So not goodbye, but we bid you adieu for the time being at least.

Here are some of the other projects we're involved in for your aural delights...

http://www.myspace.com/morkarbasi

http://www.myspace.com/alessisark

http://www.myspace.com/ladynade "


Üzüldük mü? Kesinlikle. Kırıldık mı? Sanırım.

Ama bu adamların yollarının bir gün tekrar kesişeceğini bildiğimiz için sevindikte. Farklı bir enerjiyle o yolda, yolculuk yapmak daha güzel olacaktır kuşkusuz ama yine de "You can run" dinlemek gerek bir sefer daha.

Joe Taylor: Beyler dağılalım!

4 yorum:

 1. bu açıklama happy new year kısmı hariç yaklaşık bir senedir myspace profillerindeydi zaten:)

  YanıtlaSil
 2. İnanmak istemedik, o yüzden son ana kadar bekledik. :)

  YanıtlaSil
 3. Bazen enteresan bir blog olabiliyoruz. :) Steven Wilson'ın son solo albümü çıkmadan bir hafta önce, yeni albüm çıkacak diye post atmıştık. Yüzsüz bir şekilde haftaya çıkacak albüm diye de belirttik. :)

  "Geçen günlerde" pek iyi olmamış. :)

  YanıtlaSil